historia Pani Bogusi jest wpisana głęboko w dzieje Lubelskich Zakładów Tytoniowych. ta skromna kobieta poświęciła wiele lat swojego życia, pracując tu z wyjątkowym oddaniem. była symbolem ciężkiej pracy, wytrwałości i sumienności. tworzyła tę społeczność i bez wątpienia była ważną jej częścią. zawsze nosiła w sercu radość, zarażając nią innych, także młodszych pracowników, którym nieraz brakowało mobilizacji do działania. jej wizerunek i wspomnienia pozostały w sercach tych, którzy mieli przyjemność z nią pracować. *
dla upamiętnienia jej wkładu w to miejsce, lokalni architekci postanowili na podstawie archiwalnego zdjęcia powiększyć jej wizerunek kilkakrotnie i przenieść go na ścianę budynku nr 5. we współpracy z grafikami i malarzami powstało pierwsze tytoniowe dzieło sztuki.
wizerunek Pani Bogusi stał się nie tylko zwykłym muralem. już w trakcie powstawania zebrał liczną grupę fanów. doprojektowany ogródek stał się przyjemnym miejscem spotkań i rozmów. historia tej kobiety uczy nas, że nie tylko wielcy przywódcy i celebryci kształtują nasze społeczności, ale także zwykli ludzie, którzy w codziennej pracy i oddaniu tworzą coś wyjątkowego i stają się dla nas przykładem.
*nie mamy pewności czy tak było naprawdę. ale z jakiś bliżej nieokreślonych przyczyn tak właśnie wyobrażamy sobie Panią Bogusię.